Zagospodarowanie Turystyczne Gminy, Gospodarka Przestrzenna, 3 semestr

Przedmiot zapoznaje z podstawowymi zagadnieniami związanymi z turystyką i rekreacją oraz przede wszystkim z komponowaniem strategii rozwoju turystyki lokalnej na poziomie gminy: od waloryzacji zasobów turystycznych (naturalnych i kulturowych) poprzez strategie rozwoju na poziomie lokalnym do zasad projektowania elementów infrastruktury turystycznej i konstruowania lokalnych produktów turystycznych.

Tematyka wykładów:

  1. Pojęcia związane z turystyką i zagospodarowaniem turystycznym. Ekonomiczne i społeczne uwarunkowania rozwoju turystyki. Zagrożenia związane z rozwojem turystyki.Elementy zagospodarowania turystycznego gminy. Infrastruktura turystyczna oraz zasoby środowiskowe związane z turystyką w skali gminy.
  2. Zagadnienia turystyki w regionie zachodniopomorskim - walory przyrodnicze i kulturowe, infrastruktura, możliwości rozwoju, ograniczenia.
  3. Waloryzacje i inwentaryzacje zasobów związanych z rozwojem turystyki (przyrodnicze, kulturowe, rozrywkowe, sportowe, handlowe, transportowe). Planowanie rozwoju turystyki w skali gminy. Koncepcja rozwoju turystyki w gminie – zasady sporządzania opracowania planistycznego.
  4. Turystyczne zagospodarowanie lasów i obszarów chronionych. Ekoturystyka i turystyka kwalifikowana. Zrównoważony rozwój turystyczny w skali lokalnej.
  5. Infrastruktura rowerowa. Zasady projektowania rowerowych i pieszych tras turystycznych.
  6. Turystyka na obszarach wiejskich.
  7. Przestrzenne, ekonomiczne i prawne uwarunkowania rozwoju infrastruktury turystycznej. Zarządzanie systemem turystycznym w gminie. System informacji turystycznej gminy. Gmina jako element regionalnego systemu turystycznego.

Tematyka ćwiczeń:

  1. Wprowadzenie do zagadnień turystyki
  2. Waloryzacja zasobów środowiska przyrodniczego na potrzeby planowania rozwoju turystyki w gminie z uwzględnieniem ich statusu ochrony i możliwości wykorzystania turystycznego.
  3. Waloryzacja  zasobów kulturowych gminy. Obliczanie chłonności i pojemności turystycznej.Inwentaryzacja infrastruktury turystycznej w gminie
  4. Zasady projektowania infrastruktury i tras dla turystyki kwalifikowanej (pieszych, rowerowych, kajakowych).
  5. Wykorzystanie i udostępnianie turystyczne obiektów kulturowych.
  6. Projekt biznesplanu lub produktu turystycznego  związanego z turystyką lokalną.
  7. Projekt materiałów informacyjnych związanych z zagospodarowaniem turystycznym (ulotki, broszury informacyjne, materiały edukacyjne związane z produktami turystycznymi, atrakcjami regionu, szlakami i trasami, turystyczną ofertą lokalną).